„ – Egyes kimutatások szerint Magyarországon a felnőtt férfi lakosság 36, míg a nők 7 százaléka alkoholbeteg, és napjainkban is sokan szégyellik ezt beismerni. A családtagok szintén tabuként kezelik, kevesen látják be, hogy nekik is dolguk és felelősségük van ezekben az esetekben – fogalmazott dr. Sótér Eszter, pszichiáter, a Köttusa kampány Nógrád vármegyei koordinátora.

Mint mondta, megyénkben egyre több a szegregáció, ahol szinte csak szenvedélybetegek élnek, akik teljesen elszeparálódnak. Siralmas a kép, a szakemberek már nem tudnak csendben maradni, az országnak pedig jelenleg nincs elfogadott, politikailag támogatott drog-, vagy alkoholstratégiája.

– A szenvedélybeteg szülők mellett felnövő gyerekek nagyon nehéz helyzetben vannak. Nem lehet ugyanis gyereknek lenni ott, ahol függő van a családban, hiszen minden az érintett szerhasználata, aktuális állapota körül forog. A fiatal így tehát teljesen ki van szolgáltatva, szégyelli a helyzetet, azt gondolja, hogy vele van a baj, miatta történik mindez. Bezár a család, elmagányosodik a kisgyermek az érzelmi viharaival, amit nem tud senkivel kibeszélni – hangsúlyozta a szakember. – Ha nincs egy pedagógus, szomszéd, egészségügyi személy aki ezt észreveszi, akkor úgy éri el a kamaszkort, hogy felelősnek érzi magát a hozzátartozójáért. A kutatások szerint 75 százalékos valószínűséggel ő maga is függő lesz. Rájuk akarjuk felhívni a figyelmet, annak érdekében, hogy egyre többen ismerjék fel: nem szabad ebben a pokolban hagyni a gyerekeket!

A Köttusa kampányt Békési Tímea indította el, aki maga is egy elfeledett gyermek. Sokszor nehéz az ilyen családokhoz közel kerülni, ezért a kezdeményezés lényege, hogy láthatóvá váljanak ezek a gyerekek és bekerüljenek az ellátórendszerbe. Az adománygyűjtő kampány, amelynek hátterében a Máltai Szeretetszolgálat áll, január 25-én indul és március elsejéig tart. Ez idő alatt egy adományozó felület nyílik meg, amelyen tételesen felsorolják, hogy milyen célokra lehet adományozni. A befolyt összeget a szenvedélybeteg szülők kis- és nagykorú gyermekeit támogató programokra fordítják majd. Ennek keretében segítő csoportokat indítanak, szakember-képzéseket tartanak különböző szakmacsoportoknak és további ismeretterjesztő programokat szerveznek szerte az országban.

– Ezek közül kiemelném a képzést, mert nagyon kevés szakember van, főleg Nógrádban – fogalmazott dr. Sótér Eszter. – Hiszek abban, hogy egymást segítve ki lehet mászni abból a gödörből, ahol mentális egészség szempontjából tart az ország, ugyanis az egyenesen arányos hazánk gazdasági helyzetével.

Gulyás Edina cikke a Nógrád Vármegyei Hírportálon teljes terjedelmében elérhető itt.

A dr. Sótér Eszterrel készített podcast beszélgetés pedig elérhető ide kattintva.