A Köttusa kampány kapcsán, a szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekeiről készült cikk a Női Váltó Magazin oldalán Békési Tímea kampánykoordinátorral. Az alábbiakban ebből az írásból idézünk részleteket.

„Komoly személyiségfejlődési, az egész életre kiható traumákkal jár olyan családban felnőni, ahol egyik vagy mindkét szülő, vagy közeli hozzátartozó szenvedélybeteg. A normális családban az apa, anya, gyermek alkotják az egységet, azonban az ilyen családokban a gyerek helyére a szenvedélybetegség kerül, a gyermek pedig kívülállónak, feleslegesnek, sok esetben hibásnak érzi magát.

A Máltai Szeretetszolgálat által megjelentetett segítő könyv címe is ez, Waltraut-Barnowski Geiser: Apa, Anya, Pia és erről kapta a nevét a szolgálat segítő programja is, illetve ennek keretében szerveződnek csoportok és továbbképzések országszerte.

– Amerikában már húsz éve működik szenvedélybeteg családban felnövő gyermekek számára csoport, Jerry Moe Gyermekszemmel a függőségről című könyvében leírja, hogyan dolgozik gyerekekkel, hogyan tudja megelőzni ez a munka a felnőttkori életvezetésre kiható sérüléseket. De van egy csodálatos kollégánk itthon is, Tőkés Tibor, aki nyírségi szegregátumokban dolgozik gyerekekkel, illetve dolgozna, ha lenne rá forrás, ahol kiemelkedően sok a szenvedélybeteg, ahol szinte mindkét szülő, sőt az egész település valamilyen szerrel él. De, a szerhasználat minden társadalmi csoportban megjelenik, ezzel együtt a gyermekek elhanyagolása is – mondja a szakember.

Régi vágyam volt, hogy egyszer legyen egy olyan akciónk, ahol együtt alkotunk, mert a kézimunkázás csodálatos, gyógyító erejű elfoglaltság. Eszembe jutott, hogy én már rengeteg embernek kötöttem sálat, és ha csak őket kérem meg, hogy csatlakozzanak a kampányhoz, akkor ők is találnak a környezetükben olyanokat, akik tudnak kötni, és ezzel egy jó ügy mellé állnak – mondja.

Tímea azonban nemcsak adományozásra buzdít, de arra is felhívja a figyelmet, hogy vigyék hírét a kezdeményezésnek, hiszen csak így juthat egyre több emberhez az információ, mert a szenvedélybetegség még ma is tabunak számít.”

Pápai Ildikó cikke a Női Váltó Magazin oldalán teljes terjedelmében elérhető ide kattintva.